Evini Günübirlik Kiraya Verenler Dikkat! 100 Bin TL Cezası Var

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan “Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanun, 100 günden az süreli konut kiralamalarını turizm amaçlı kiralama kapsamına aldı.

Bu kapsamda bulunan konut kiralamaları için, kiralama sözleşmesi yapılmadan önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin belgesi alınması zorunlu hale geldi. İzin belgesi, kiraya veren tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yapılarak alınabilecek. Ayrıca, izin belgesi verme işlemini valilikler aracılığıyla da yapma yetkisi Bakanlık’a verildi.

İzin belgesi verilen konutların girişlerine, Bakanlıkça belirlenen plaketler asılacak. Plaket ücretleri de Bakanlık tarafından belirlenecek.

Turizm amaçlı kiralanacak konut bir binanın dairesi ise, izin belgesi alınabilmesi için aynı binadaki tüm kat maliklerinin oy birliği ile alınacak onayının Bakanlığa ibraz edilmesi zorunlu olacak.

Yeni düzenlemenin temel özellikleri şunlardır:

  • 100 günden az süreli konut kiralamaları turizm amaçlı kiralama kapsamına alındı.
  • Bu kapsamda bulunan konut kiralamaları için, kiralama sözleşmesi yapılmadan önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin belgesi alınması zorunlu hale geldi.
  • İzin belgesi, kiraya veren tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na başvuru yapılarak alınabilecek.
  • İzin belgesi verme işlemini valilikler aracılığıyla da yapma yetkisi Bakanlık’a verildi.
  • İzin belgesi verilen konutların girişlerine, Bakanlıkça belirlenen plaketler asılacak.
  • Plaket ücretleri de Bakanlık tarafından belirlenecek.
  • Turizm amaçlı kiralanacak konut bir binanın dairesi ise, izin belgesi alınabilmesi için aynı binadaki tüm kat maliklerinin oy birliği ile alınacak onayının Bakanlığa ibraz edilmesi zorunlu olacak.

Yeni düzenlemenin amacı, turizm amaçlı konut kiralamalarının kayıt altına alınması ve denetiminin sağlanması olarak açıklanıyor.

Düzenleme, 19 Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir