Bakan, İstanbul’da Ev Fiyatları Düşecek Dedi Yorumlarda Vatandaş İnanmış Görünmedi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’da yapılacak konutlarla birkaç yıl içinde fiyatların düşeceğini söyledi. Sosyal medyada dikkat çeken konuda yorum da çok oldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’a birkaç yıl içinde yapılacak 500-600 bin konutun ev fiyatlarını düşüreceğini söyledi.

Özhaseki, ‘İstanbul’a birkaç sene içinde 500-600 bin konut yapacağız’ dedi. Bakan, buna bağlı olarak bir yıl içinde konut fiyatlarının düşeceğini öne sürdü.

Kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu söyleyen Özhaseki, “Ülkeyi depreme hazır hale getireceksek kentsel dönüşümü hızla yapmamız lazım” dedi.

İstanbul’a yapılacak konutlar için de ‘TOKİ sosyal konutlar noktasında çeşitli sayılar verdi, hatta kuralar da çekildi. Bütün bunları önümüzdeki bir sene içinde devreye aldığımızda fiyatların yavaş yavaş düşmeye başladığını göreceksiniz. Birkaç sene içinde evi olmayanlara da fırsat doğacak diye düşünüyorum’ ifadelerini kullandı.

“Yaklaşan seçimler öncesi genç seçmene bir parmak bal çalma çabası”

10haber.net’ten Barış Soydan’a göre, hükümetin en büyük sorunu ‘barınma krizi.’ 

Emlak fiyatlarında 2020 sonrasında yükselişin ev alma umudu kalmayan gençlerin sorunu olduğunu ve seçimlerde büyükşehir belediye başkanı adaylarına oy vermesine etkili olacağını belirten Soydan, Özhaseki’nin açıklamalarını ‘Yaklaşan yerel seçimler öncesinde İstanbullu genç seçmenlerin ağzına bir parmak bal çalma çabası olarak okudum’ şeklinde yorumladı.

Hükümetin İstanbul’daki tek rakibinin Ekrem İmamoğlu olmadığını, ekonomi politikalarının da seçimde etkili olacağını yorumlayan Soydan, gençlerin para biriktirerek, krediyle ev alma umudunun kalmadığını belirtti.

3 milyon liralık kredinin aylık ödemesinin 90-100 bin lira olduğu bu ortamda, gençler değil emekli olan bir albayın da emekli ikramiyesiyle büyük şehirlerde ev alamadığını belirtti. 

2020’de pandemi ve sonrasında uygulanan ekonomi politikalarının barınma krizi yarattığını ve ev fiyatlarının başını alıp gittiğini belirten Soydan, ‘Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki şimdi İstanbul’da konut fiyatlarının düşeceğini söylüyor. Kim inanır? Bad’el harâb’ül basra (Asıl olan yok olduktan sonra kalanlar neye yarar?)’ şeklinde değerlendirmesini bitirdi.

“Konut fiyatları düşecek” açıklamasına sosyal medyada çok yorum yapıldı.

Yorumlar ev fiyatlarının düşeceğine de

Düşmese de alım gücünün yükselip ev alınabileceğine de

İnanan olmuş gibi görünmüyordu.

Bir de kalabalık kaynaklı birçok sorun yaşanan İstanbul’da

Beklenen deprem nedeniyle de kalabalığın daha da artacağı düşünülünce

İstanbul’a bu kadar yüklenmesek mi? diye de içten geçmedi değil.

Siz ne dersiniz? Düşer mi bu fiyatlar?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x