Kriz Kâhini Açıkladı: FED’i Boşverin! Bu Kripto Paraya Yönelin

“Zengin Baba Yoksul Baba” adlı kitabın yazarı Robert Kiyosaki, ekonomiye ve finans piyasalarına ilişkin karamsar bakış açısını sürdürüyor. Fed’i ekonomiyi baltalamaktan sorumlu tutan Kiyosaki, yatırımcıları altın, gümüş ve kripto para Bitcoin gibi alternatif varlıklara yönelmeye çağırıyor. Kiyosaki, son X paylaşımında Fed’e yönelik sert eleştirilerde bulundu. Kurumu “suç örgütü” olarak nitelendiren yazar, Fed’in ekonomiyi mahvettiğini ve yoksulları daha da yoksullaştırdığını savundu.

Kiyosaki’den “inciler”

‘Zengin Baba Yoksul Baba’ adlı kişisel finans kitabının çok satan yazarı Robert Kiyosaki, ekonomiye ve genel olarak finans piyasalarına ilişkin karamsar değerlendirmelerinde FED’e yönelik eleştirilerini dile getirmeye devam ediyor.  Eleştiriler, Kiyosaki’nin Fed’in ekonomiyi baltalamaktan sorumlu olduğu görüşüyle örtüşüyor.

Fed’e güvenmek yerine, Kiyosaki yatırımcıları altın, gümüş ve Bitcoin gibi varlıklara yatırım yapmaya teşvik ediyor. Altının 1.200 doların altına düşmeye hazır olduğunu öngören yazar, gümüş ve Bitcoin’in ise yükselişe geçeceğine inanıyor. Kiyosaki, ABD dolarının çökme olasılığının yüksek olduğunu ve Amerikan ekonomisinin endişe verici bir yörüngede ilerlediğini savunuyor. Yatırımcıları olası bir piyasa çöküşüne karşı uyaran yazar, S&P 500 endeksinin %70’lik bir düşüş yaşayabileceğini öne sürüyor.

FED’le savaşmak yerine kripto para, altın ve gümüşe bakın

Bu doğrultuda Kiyosaki, 17 Şubat’ta bir X (eski adıyla Twitter) gönderisi aracılığıyla Fed hakkında filtrelenmemiş görüşlerini paylaştı ve yatırımcıları geleneksel olmayan yatırım varlıklarını keşfetmeye çağırdı. Yazar paylaşımında yatırımcılara ‘Fed’le savaşmak’ yerine odaklarını altın, gümüş ve Bitcoin (BTC) gibi varlıklara yatırım yapmaya yönlendirmelerini tavsiye etti. Bu açıklama, daha önce yoksul ve orta sınıfın karşılaştığı ekonomik zorluklardan sorumlu bir suç örgütü olarak nitelendirdiği kuruma yönelik ısrarlı eleştirilerini yineliyor. Kiyosaki, şunları söyledi:

Uzmanların ‘Fed ne yapıyor’ sorusunu duymaktan bıktım usandım. Sorun Fed’dir. Fed bir suç örgütüdür. Fed ekonomiyi mahvetti, yoksulları ve orta sınıfı daha da yoksullaştırdı ve zengin bankacı dostlarını kurtardı.

Bitcoin üzerine bahis oynamak

Kiyosaki, Fed’e güvenmek yerine sürekli olarak altın, gümüş ve Bitcoin gibi varlıklara güvenmeyi savunmuştur. İlginç bir şekilde finans eğitimcisi altının 1.200 doların altına düşmeye hazır olduğu konusunda uyardı. Bankaların ABD borcu yerine değerli metali tercih ettiğini vurguladı. Böylece, dünyanın ve ABD’nin para olmadan nasıl işleyeceğine dair varsayımsal bir soru ortaya attı. Aynı zamanda, ilk kripto para birimi hakkında hiçbir bilgisi olmadığını itiraf etmesine rağmen, gümüş ve Bitcoin’in “yükselişe geçeceğine” inanıyor.

ABD dolarının çökme olasılığının yüksek olduğunu vurgulayan Kiyosaki ABD dolarını kötü gördüğünü söyledi. Bu arada Kiyosaki, yatırımcıların olası bir piyasa çöküşüne karşı kendilerini hazırlamaları gerektiğini vurguluyor. Son çöküş görünümünde, borsanın düşüşe hazır olduğunu iddia ederek, S&P 500 endeksinin ‘tarihteki en büyük çöküş’ olarak adlandırdığı %70’lik bir düşüş yaşayabileceğini belirtti. Kiyosaki, 2008’deki Lehman çöküşünün ipucunu verdiği iddiasıyla kriz kahini olarak anılmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x