Patatesin Yanına Koymak Yetiyor: Bir Daha Asla Küflenmiyor ve Taze Kalıyor

Türkiye’de en fazla tüketilen besinlerin başında gelen patates, ev hanımları için bazı durumlarda sıkıntılar yaratabiliyor.

Fiyatı mevsimlik olarak değişmesi nedeniyle, halk arasında ‘çuvalla almak’ olarak adlandırılan patatesler, uzun süre tüketilmemesi halinde küflenme ve filizlenme sorunları yaşayabiliyor. Bu durumun önüne geçerek patatesleri uzun süre boyunca taze saklayabilmek ise oldukça basit.

PATATESİN YANINA ELMA KOYMANIZ YETERLİ

Patatesin yanına elma koyduğunuzda, patatesin filizlenmesini durduran bir yöntem uygulamış olursunuz. Elma, etilen gazı salgılayarak çevresindeki diğer meyve ve sebzelerin olgunlaşmasını hızlandırırken, patatesin filizlenmesini de engeller. Bu sayede patatesler daha uzun süre taze kalabilir ve bozulmadan saklanabilir. Bu basit yöntem sayesinde patateslerinizi daha uzun süre taze tutabilirsiniz.

PATATES NEDEN FİLİZLENİR?

Patatesler genellikle filizlenir çünkü tohum içerdikleri için bitki büyüme sürecine başlarlar. Patateslerin filizlenmesi, tohumdaki besin maddelerinin bitki tarafından kullanılmasıyla gerçekleşir. Bu süreç, patatesin yeni bir bitki oluşturmak için uygun ortam bulduğunda gerçekleşir. Bu nedenle, patatesler filizlenir ve yeni bitkiler oluşturmak için uygun koşullarda büyümeye devam ederler.

PATATESLER NASIL SAKLANIR?

  1. Patatesleri, plastik torba içinde saklamayın. Bunun yerine hava geçiren çuval, sepet veya kutuların içerisine koyun.
  2. Eğer karton kutunun içinde saklayacaksanız, hava alması için kutunun birkaç yerinde delik açmayı unutmayın. Patatesleri saklama süresini uzatmak için, tabanına kese kağıdı yerleştirmeyi deneyebilirsiniz.
  3. Patatesleri uzun süre muhafaza edebilmek için, soğan ve sarımsakla bir arada saklamayın. Çünkü bu durum, patateslerin olgunlaşma süresini hızlandırır. Hızla olgunlaşan patatesler de, daha hızlı bozulmaya başlar.
  4. Patatesleri doğrudan güneş alan ortamlarda saklarsanız, kısa süre içinde tomurcuklanmaya başladığını görürsünüz.
  5. Patateslerin tomurcuklanmasını önlemek için, serin, karanlık ve hava alabilen bir ortamda muhafaza edin.
  6. Eğer kileriniz yoksa, patatesleri evin en az ışık alan odasında muhafaza edebilirsiniz.
  7. Patatesleri haftada bir kez kontrol edin. Eğer içlerinde tomurcuklanmaya başlayan varsa, hemen diğerlerinden ayırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x