Servet Transferinde Yeni Sorun: Faiz! Muhafazakar Ekonomistin Paylaşımı Yorumları Coşturdu

Faizin inmesi de çıkması da zamansız ya da ayarsız olunca sorun yaratıyor. Muhafazakar görüşleriyle tanınan Prof. Dr. Mete Gündoğan’ın paylaşımı da bu açıdan ilgi çekti.

Faiz, ekonomide bir mucize ya da süper kahraman değildir. Ekonominin birçok unsuruyla birlikte bir dengedir. Bu yüzden zamansız ve yersiz indirilmesi de çıkarılması da sorun yaratabilir. Bazen erken davranmak gerekir, bazen de geç kalınır. Dengeyi bozduğunuzda da düzeltmesi bozmak kadar kolay değildir.

Türkiye’nin de son yıllarda faiz, kur ve enflasyonla ilgili sorunları büyüdü. Dünyadaki konjonktürün de desteğiyle içerideki sorunların dengesinin daha önemli olduğu bir dönemde trendlere karşı durmanın ceremesini de yine vatandaş çekerken, yeni ekonomi yönetiminin bu konuda adımları da sert olmak zorunda kalıyor.

Daha önce Saadet Partisi başkanlığına da aday olan Prof. Dr. Mete Gündoğan, faizle ilgili son dönemdeki mevduat faizlerinin yükselişine yönelik KKM’den dönüşler amacıyla da etkilenen oranlara yönelik bir değerlendirmede bulundu. Bu da yorumlara neden oldu.

“Bu faizleri 1994 krizine giden yolda gördük. Ekonomi kilitlendi. Sonra ne mi oldu? Servet transferi oldu ve milyonlarca insanımız varlıklarını kaybetti.”

Şimdi, Bakan Şimşek tarzı ile yine aynı yola girdik.Sadece bir örnek: Bugün 5 milyon TL getirene bankalar aylık 170.000 TL faiz teklif ediyor.Bu durumda kim ev/araba almak ister? Kim yatırım yapar? Yazık!Hacısı hocası, herkes faiz almanın derdine düşmüş.Hem dünyanızı (ekonomiyi) hem de ahiretinizi (Allah ve elçisi ile savaş ederek) perişan ediyorsunuz!Kendinize gelin…

Yorumlardaysa ev ve araba fiyatlarının enflasyonla yükselmesinden,

Mevduat faizlerindeki yüksek oranlar,

Yatırımın ev ve arabaya indirgenmesinden bahsedilirken,

Neden bu seviyeye geldiğimiz de sorgulandı.

İşte o yorumların bazıları

?

?

Sizin yorumunuz ne olur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x